13.04.2022
Podkarpacka młodzież potępia rosyjską inwazję i jest gotowa na walkę w obronie ojczyzny – tak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników WSPiA.
Ankieta dotycząca poglądów młodzieży na temat konfliktu zbrojnego u wschodnich sąsiadów pozwoliła na opracowanie raportu pt. „Ryzyko wojny we współczesnym świecie”.
Wyniki badań dostępne są na stronie uczelni. Można je pobrać tutaj.
Badani określali także emocje, jakie towarzyszą im w sytuacji konfliktu Ukraina – Rosja. Zdecydowana większość silniej utożsamia się ze swoim krajem, a tylko około 20% odczuwa spokój o swoją przyszłość. Częściej niespokojne o swoją przyszłość są kobiety. Większość młodych ludzi odczuwa strach, a zdecydowana większość gniew związany z sytuacją konfliktu Ukraina – Rosja.
Co istotne to wojna w Ukrainie jest dla młodych ludzi ważnym temat do rozmów z rówieśnikami i rodzicami, a wiedze o konflikcie czerpią głównie ze źródeł internetowych (portale internetowe oraz media społecznościowe).
Przeprowadzone badanie pozwoliła także zbadać stosunek uczniów i studentów do zasadniczej służby wojskowej. Ponad połowa badanych opowiada się za przywróceniem takiej służby w sytuacji realnego zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Jednak postrzegają zasadniczą służbę wojskową i powszechną walkę zbrojnej, a tym samym współczesnego żołnierza, jako dobrze wyszkolonego specjalistę o określonych kompetencjach. Według badanych nie każdy nadaje się do służby w wojsku.